+48 22 153 02 53
support@flowrolls.eu

Flowrolls

Układ endokannabinoidowy – czym jest i jak działa?

Działanie marihuany było wykorzystywane już 4 tysiące lat temu, kiedy to starożytni Chińczycy i Hindusi leczyli za pomocą tej rośliny całe spektrum schorzeń. Zaskakujący jest jednak fakt, że dopiero w 1988 roku odkryto istnienie w ludzkim organizmie układu endokannabinoidowego, który reaguje na zawarte w konopiach kannabinoidy. Znajomość tego ważnego układu jest niezwykle przydatna z perspektywy potencjalnych korzyści terapii suszem czy olejkiem CBD.

Jak zbudowany jest układ endokannabinoidowy?

Budowa układu endokannabinoidowego wciąż znajduje się w centrum zainteresowania naukowców. W jego skład wchodzą swoiste receptory kannabinoidowe, produkowane przez organizm kannabinoidy oraz enzymy, które je modyfikują.

 

Obecnie wiemy, że układ endokannabinoidowy tworzą dwa główne typy receptorów:

 

 • CB1 – występują one w całym ciele, choć głównie na powierzchni neuronów ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Ich największe skupiska zaobserwowano w układzie limbicznym, móżdżku, hipokampie, korze mózgowej, rdzeniu kręgowym i w zwojach podstawy mózgu. Pobudzenie receptorów CB1 skutkuje zahamowaniem uwalniania głównych neuroprzekaźników układu nerwowego: acetylocholiny, noradrenaliny, serotoniny, dopaminy, glutaminianu czy GABA.
 • CB2 – zlokalizowane są głównie na komórkach układu odpornościowego i obwodowego układu nerwowego, gdzie odpowiadają za modulację odpowiedzi immunologicznej i procesów zapalnych.

Receptory te są pobudzane przez kannabinoidy – dostarczone z zewnątrz bądź naturalnie wytworzone w organizmie (endokannabinoidy). Do najlepiej poznanych endokannabinoidów zaliczamy anandamid i 2-arachidonyloglicerol (2-AG), choć duże znaczenie w organizmie odgrywa także palmityloetanolamid (PEA), wirydamina, noladyna i N-arachidonoyldopamina-NADA.

 

Układ endokannabinoidowy tworzą także enzymy, które zaangażowane są w syntezę i rozkład endokannabinoidów. Najważniejsze enzymy to: hydrolaza amidowa kwasów tłuszczowych (rozkładająca anandamid) oraz lipaza monoglicerolowa (rozkładająca 2-AG).

Efekty pobudzenia receptorów endokannabinoidowych

Receptory układu endokannabinoidowego rozmieszczone są niemal we wszystkich tkankach ludzkiego organizmu, dzięki czemu ich pobudzenie skutkuje ogólnoustrojowym działaniem. Nadal powszechne jest jednak przekonanie, że występujące w naturze kannabinoidy takie jak Δ9-THC działają jedynie narkotycznie. Nie jest to prawda, a właściwa stymulacja układu endokannabinoidowego niesie za sobą wiele terapeutycznych korzyści.

 

Wśród licznych efektów pobudzenia tego układu wymienia się:

 

 • działanie uspokajające i przeciwbólowe;
 • regulację cyklu snu i czuwania;
 • zapobieganie mdłościom i wymiotom;
 • stymulację procesów uczenia się i zapamiętywania;
 • regulację układu endokrynnego, poprzez wpływ na wydzielanie m.in.: prolaktyny, hormonu wzrostu, tyreotropiny czy estradiolu;
 • regulację płodności oraz uczestnictwo w implantacji zarodka i utrzymaniu ciąży;
 • działanie neuroprotekcyjne, poprzez ochronę przed wolnymi rodnikami, skutkami urazu czy niedotlenieniem;
 • działanie przeciwnowotworowe, poprzez indukcję apoptozy zmienionych chorobowo komórek, hamowanie cyklu komórkowego oraz hamowanie angiogenezy i przerzutów;
 • działanie kardioprotekcyjne, dzięki obniżeniu częstości akcji serca i ciśnienia tętniczego;
 • działanie immunomodulacyjne, związane głównie z regulacją procesów zapalnych.

Szerokie spektrum działania kannabinoidów sprawia, że mają one ogromny potencjał terapeutyczny. Obecnie związki te bywają stosowane w ramach medycyny paliatywnej, choć coraz częściej mówi się o zaletach ich stosowania w chorobach neurodegeneracyjnych, psychiatrycznych czy autoimmunologicznych. Z pewnością w ciągu najbliższych kilku lat możemy spodziewać się wielu przełomów w tej gałęzi medycyny.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry