...

Jak konopie wpływają na hormony?

Table of Contents

Konopie rzutują na większość czynności w naszym organizmie. Oczywistym jest więc, że oddziałują także na hormony, zaangażowane niemal w każdy proces. Jak zatem konopie wpływają na hormony i co z tego wynika?

Konopie a hormony trzustkowe – cukrzyca

Praca hormonów trzustkowych jest powiązana z występowaniem cukrzycy. Dlatego też wiele uwagi poświęca się związkowi między konopiami a:

  • insuliną,
  • somatostatyną,
  • glukagonem.

W zależności od tego, które receptory kannabinoidowe zostaną pobudzone, dochodzi do wzrostu wydzielania tychże lub jego wyhamowania.

Aktywowanie receptorów CB1 (np. pod wpływem THC) sprawia, że stężenie hormonów wzrasta. Jeśli pobudzone zostaną receptory CB2 (np. pod wpływem CBD), to zostaje spowolnione wydzielanie insuliny.

Sytuacja ta ma ogromne znaczenie dla diabetyków. Pobudzanie receptora CB1 może prowadzić do rozwoju cukrzycy czy jej pogłębiania się. Z drugiej strony zaś, korzystanie z kannabinoidów działających na receptory CB2 może być wsparciem dla osób zmagających się z podwyższoną glukozą i pomagać w jej obniżeniu.

Konopie a hormony tarczycy

Konopie wpływają także na działanie przysadki mózgowej, a co za tym idzie – wytwarzanych przez nią hormonów. Wśród nich, znajdują się te, których nieprawidłowości są źródłem choroby tarczycy. Konopie hamują produkcję tyreotropiny (TSH) – jej zbyt niski lub zbyt wysoki poziom jest wskaźnikiem niedoczynności lub nadczynności tarczycy. 

Wysoki poziom TSH świadczy o niedoczynności tarczycy, dlatego konopie mogą być wsparciem w jej leczeniu.

Konopie a uczucie głodu

Konopie podwyższają poziom leptyny, czyli hormonu sytości. Oznacza to, że im wyższe stężenie leptyny, tym więcej potrzebujemy zjeść, aby poczuć się najedzonym. Większa produkcja tego hormonu zależy przede wszystkim od pobudzenia receptorów CB1, stąd też m.in. uczucie głodu po przyjęciu THC.

Konopie a hormony płciowe

Prolaktyna – odpowiada za wytwarzanie mleka w czasie laktacji i prawidłowy przebieg miesiączki. Jej nadmiar prowadzi do zaburzeń w przebiegu cyklu. Z kolei u mężczyzn nadmiar może skutkować ginekomastią, zaburzeniami erekcji, czy problemami z płodnością. Kannabinoidy ograniczają wydzielanie tego hormonu. Należy jednak dbać o właściwą dawkę, aby nie doprowadzić do odwrotnej sytuacji – niedoboru.

Lutropina – wpływa na owulację i produkcję progesteronu u kobiet. Z kolei u mężczyzn bierze udział w wytwarzaniu testosteronu. Kannabinoidy hamują wydzielanie tego hormonu, co może wiązać się z pewnymi zaburzeniami seksualnymi, np. obniżonym libido, spadkiem zdolności rozrodczych, podwyższonym testosteronem u kobiet (może prowadzić do nadmiernego owłosienia) i zaburzeniami erekcji u mężczyzn.

Estradiol i progesteron – kannabinoidy także hamują wydzielanie tych hormonów, co przynosi podobne skutki jak w przypadku lutropiny. Może dojść do zaburzeń miesiączki, obniżonego libido czy zaburzeń orgazmu. Skutki te pojawiają się w przy długotrwałym paleniu lub przyjmowaniu kannabinoidów w dużej ilości. Może też dojść do nadmiernej produkcji estrogenu, co prowadzić będzie do kłopotów z płodnością.

Testosteron – u kobiet dochodzi do jego wzrostu, co może przejawiać się nadmiernym owłosieniem. Z kolei u mężczyzn, kannabinoidy hamują wydzielanie tego hormonu, co wpływa na zaburzenia erekcji, spadek libido, czy problemy z płodnością (zmniejsza się liczba plemników i stają się one mniej ruchliwe).

Źródła:

  1. Borowska, M.,  Czarnywojtek, A. i inni „Wpływ kannabinoidów na układ wydzielania wewnętrznego”, 2019, Varia Medica
  2. Komorowski, J., Stępień, H. „Rola układu endokannabinoidowego w regulacji czynności dokrewnej i kontroli równowagi energetycznej człowieka”, 2007, Postępy higieny i medycyny doświadczalnej”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts