...

Organizacja MAPS

Table of Contents

Wstęp

MDMA zsyntetyzowane zostało po raz pierwszy przez niemiecki koncern Merck już w 1912 roku. W roku 1970 zostało odkryte po raz kolejny przez Alexandra Shulgina. Podzielił się on swoim odkryciem ze swoimi znajomymi ze środowiska psychologii i psychiatrii. Co ciekawe, aż do roku 1985 było używane przez wielu terapeutów podczas sesji. W międzyczasie, MDMA rozpowszechnia się także w użytku rekreacyjnym pod nazwą Ekstazy.

Podczas szczytu wypowiedzianej przez USA “wojny z narkotykami”, zarówno MDMA, jak i wiele innych związków chemicznych zostaje wpisane na listę substancji zakazanych pierwszej kategorii. Na wiele lat, skutecznie zamyka to możliwość do badania tych substancji oraz uniemożliwia stosowanie tych substancji w terapii przez lekarzy.

Czym jest organizacja MAPS?

MAPS to akronim od angielskiego Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies. Jest to organizacja non-profit, zajmująca się szeroko pojętą tematyką badań nad substancjami psychodelicznymi. Założona została już w 1986 roku przez Ricka Dobilina. Zakres ich działalności skupia się wielopłaszczyznowym podejściu do tematyki substancji psychodelicznych. Jednym z obszarów ich działania jest edukacja społeczna. Rozprawiają się oni z powszechnymi mitami czy “straszakami”, którymi owiane są wyżej wymienione substancje. 

MAPS jest także pionierem w dziedzinie pracy naukowej w tym obszarze. Opracowują i przeprowadzają oni autorskie badania nad różnymi substancjami w połączeniu z terapią. Tworzą także pewnego rodzaju “podręczniki” czy opracowania metod dla specjalistów. Uczą, jak wprowadzać substancje takie jak MDMA, Psylocybina czy LSD do sesji terapeutycznych.

MAPS – Jakie substancje badali?

Na przestrzeni lat, organizacja przeprowadziła liczne badania nad całym szeregiem substancji. Są nimi: Marihuana, LSD, MDMA, Psylocybina, Ibogaina oraz Ayahuasca. 

Warto w tym miejscu wspomnieć o pierwszym na świecie badaniem dotyczącym waporyzacji oraz jej wpływu na człowieka. Przeprowadzone zostały także badania, które wykazują obiecujące wyniki w kwestii wprowadzenia MDMA czy marihuany w terapii schorzeń takich jak PTSD. Opublikowane zostały także ciekawe wyniki dotyczące stosowania psychodelików podczas terapii uzależnień, czy zmniejszenia lęku przed śmiercią (w przypadku choroby nieuleczalnej).

Podsumowanie – Badania nad substancjami psychodelicznymi

Przysłowiowa wojna z narkotykami, nie poradziła sobie w powstrzymaniu napływu nielegalnych substancji do kraju oraz ich upowszechnieniu się w społeczeństwie. Ogromnym minusem było także to, że wiele substancji zostało “hurtem” wpisanych na tą samą listę substancji zakazanych oraz “nie wykazujących żadnego zastosowania w medycynie”. Przez ten fakt, prowadzenie badań nad psychodelikami było (poprzez ogromną ilość biurokracji) niezwykle utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Dzięki takim organizacjom jak MAPS, będącym pionierami tej dziedziny, substancje te (oraz ich zastosowania w medycynie) trafiają do szerszego grona odbiorców. Jest to także swojego rodzaju pierwowzór, na podstawie którego powstało wiele niezależnych think-tanków i organizacji badających substancje psychodeliczne oraz ich zastosowania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts