CBN – Wstęp
CBN – Czym jest oraz jakie ma potencjalne zastosowania? – Z roku na rok, pulą badań dotyczących konopi, jej skutków, zastosowań czy związków w niej zawartych staje się coraz większa. Wraz z poszerzającą się na ten temat wiedzą, prócz popularnych THC i CBD, rośnie także zainteresowanie innymi kannabinoidami. Przyjrzymy się dziś jednemu z takich kannabinoidów.
Nietypowe pochodzenie
W odróżnieniu od większości innych kannabinoidów, związek ten nie pochodzi od CBGA. Kwas kannabigerolowy (CBGA), jest swojego rodzaju zalążkiem. Z niego, na skutek pracy enzymów i dekarboksylacji, powstaje CBD, THC, czy CBG.
Inaczej odbywa się to jednak w przypadku CBN. Kannabinol powstaje gdy poddamy THC procesowi dekarboksylacji. Oznacza to, że powstaje on w końcowym procesie “dojrzewania” rośliny. Z reguły, roślina osiąga około 1% stężenia CBN. Przetrzymywany (nie zawsze dobrze), starszy susz będzie z czasem wytracał swoją zawartość THC, zwiększając tym samym zawartość kannabinolu. Niektórzy hodowcy starają się także zwiększyć jego zawartość w plonach poprzez późniejszą ścinkę zbiorów.
CBN – Zastosowania
Podobnie jak w przypadku innych kannabinoidów, kannabinol oddziałuje na układ endokannabinoidowy i na receptory CB1 i CB2. Wśród potencjalnych zastosowań są między innymi:
– Przeciwzapalne. Tak jak w przypadku innych kannabinoidów, istnieją badania wykazujące działania przeciwzapalne CBN. Dzięki temu, kannabinoid ten może okazać się przydatny przy leczeniu chorób skórnych takich jak łuszczyca, oparzenia czy MRSA.
– Pobudza apetyt. Tak jak THC, CBN także można powiązać z pobudzeniem apetytu. Przydaje się to w przypadkach leczenia chorób takich jak anoreksja czy zwalczaniu skutków ubocznych związanych np. z chemioterapią.
– Uspokajające i usypiające. Według badań, CBN wykazuje silne właściwości uspokajające i usypiające. Dobrze sprawdza się to w przypadku lęków czy niepokojów. Sprawdza się także przy problemach ze spaniem.
Efekt synergii
Od niedawna w nauce mówi się o “efekcie entourage”, inaczej nazywanym efektem otoczenia. Zakłada on, iż najlepsze rezultaty przynosi wzajemne oddziaływanie na siebie różnych kannabinoidów. Czyli: lepszą skuteczność osiąga się dzięki jednoczesnemu stosowaniu różnych kannabinoidów niż poprzez ich samodzielne zażywanie.
Na rynku pojawia się coraz więcej produktów (głównie olejków) zawierających połączenie CBN i CBD. Dzięki temu, kannabinoidy współgrają ze sobą, potrafiąc potęgować swoje efekty i działania. Istnieją również badania wykazujące, iż CBN potrafi “podbić” psychoaktywne działanie THC.