...
+48 573 580 999
info@flowrolls.pl

CBN – Co to za kannabinoid oraz jakie ma zastosowania?

CBN – Wstęp

CBN – Czym jest oraz jakie ma potencjalne zastosowania? – Z roku na rok, pulą badań dotyczących konopi, jej skutków, zastosowań czy związków w niej zawartych staje się coraz większa.  Wraz z poszerzającą się na ten temat wiedzą, prócz popularnych THC i CBD, rośnie także zainteresowanie innymi kannabinoidami. Przyjrzymy się dziś jednemu z takich kannabinoidów.

Nietypowe pochodzenie

W odróżnieniu od większości innych kannabinoidów, związek ten nie pochodzi od CBGA. Kwas kannabigerolowy (CBGA), jest swojego rodzaju zalążkiem. Z niego, na skutek pracy enzymów i dekarboksylacji, powstaje CBD, THC, czy CBG.

Inaczej odbywa się to jednak w przypadku CBN. Kannabinol powstaje gdy poddamy THC procesowi dekarboksylacji. Oznacza to, że powstaje on w końcowym procesie “dojrzewania” rośliny. Z reguły, roślina osiąga około 1% stężenia CBN. Przetrzymywany (nie zawsze dobrze), starszy susz będzie z czasem wytracał swoją zawartość THC, zwiększając tym samym zawartość kannabinolu. Niektórzy hodowcy starają się także zwiększyć jego zawartość w plonach poprzez późniejszą ścinkę zbiorów. 

CBN – Zastosowania

Podobnie jak w przypadku innych kannabinoidów, kannabinol oddziałuje na układ endokannabinoidowy i na receptory CB1 i CB2. Wśród potencjalnych zastosowań są między innymi:

Przeciwzapalne. Tak jak w przypadku innych kannabinoidów, istnieją badania wykazujące działania przeciwzapalne CBN. Dzięki temu, kannabinoid ten może okazać się przydatny przy leczeniu chorób skórnych takich jak łuszczyca, oparzenia czy MRSA.  

Pobudza apetyt. Tak jak THC, CBN także można powiązać z pobudzeniem apetytu. Przydaje się to w przypadkach leczenia chorób takich jak anoreksja czy zwalczaniu skutków ubocznych związanych np. z chemioterapią. 

Uspokajające i usypiające. Według badań, CBN wykazuje silne właściwości uspokajające i usypiające. Dobrze sprawdza się to w przypadku lęków czy niepokojów. Sprawdza się także przy problemach ze spaniem.

Efekt synergii 

Od niedawna w nauce mówi się o “efekcie entourage”, inaczej nazywanym efektem otoczenia. Zakłada on, iż najlepsze rezultaty przynosi wzajemne oddziaływanie na siebie różnych kannabinoidów. Czyli: lepszą skuteczność osiąga się dzięki jednoczesnemu stosowaniu różnych kannabinoidów niż poprzez ich samodzielne zażywanie.
Na rynku pojawia się coraz więcej produktów (głównie olejków) zawierających połączenie CBN i CBD. Dzięki temu, kannabinoidy współgrają ze sobą, potrafiąc potęgować swoje efekty i działania. Istnieją również badania wykazujące, iż CBN potrafi “podbić” psychoaktywne działanie THC.