...
+48 573 580 999
info@flowrolls.pl

Medyczna marihuana w Polsce

Medyczna marihuana – status prawny

Od kiedy medyczna marihuana dostępna jest w Polsce? Możliwość zakupu w aptece medycznej marihuany dostępna jest w Polsce od stycznia 2019 roku. Medyczna marihuana zaklasyfikowana została jako lek z grupy 1-N, klasyfikowany jako środek odurzający. W związku z tym, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, preparaty te mogą być wydawane wyłącznie na podstawie recepty posiadającej specjalnie oznakowanie. Receptę RpW (receptę na leki narkotyczne) może przepisać każdy praktykujący lekarz.

Aktualnie dostępne są w Polsce trzy odmiany suszu medycznej marihuany. Są nimi Red nr. 2 19/1 (Spectrum Cannabis), Aurora Pedanios 22:1 (Aurora) oraz Aurora Pedanios 20/1  (Aurora). Dopuszczone są jeszcze trzy inne produkty z większą zawartością CBD, jednak w praktyce dostępne są jedynie trzy wyżej wymienione odmiany.

W Polsce, tak jak w Unii Europejskiej i na całym świecie, na przestrzeni ostatnich lat zaobserwować możemy wiele zmian zarówno w świadomości społeczeństwa jak i statusie prawnym samej marihuany. Istnieje jednak jeszcze wiele aspektów, w których polskie prawodawstwo mogłoby zmienić się (na wzór innych państw) na bardziej przyjazne i przychylne pacjentom i konsumentom suszu konopnego. Istnieje wiele organizacji i stowarzyszeń proponujących zmiany w aktualnie obowiązującym prawie. Powołany został także parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany. On również proponuje poprawki do aktualnie obowiązującej ustawy.

Odmiany suszu medycznej marihuany

Na rynku znajdują się 3 główne odmiany suszu konopnego od dwóch różnych producentów. Producentami jest kanadyjska firma Aurora oraz międzynarodowy koncern Spectrum Therapeutics. Dwie odmiany to gatunki hybrydowe z dominacją szczepu sativa. Trzecia odmiana to praktycznie czysta indica. W porównaniu do wielu krajów Unii Europejskiej, Polska posiada bardzo ubogi wachlarz dostępnego na rynku suszu. Powoduje to także częste przerwy w jego dostępności w aptekach, oraz znacząco zawyża cenę.