+48 573 580 999
info@flowrolls.pl

Medyczna marihuana w Polsce

Medyczna marihuana – status prawny

Od kiedy medyczna marihuana dostępna jest w Polsce? Możliwość zakupu w aptece medycznej marihuany dostępna jest w Polsce od stycznia 2019 roku. Medyczna marihuana zaklasyfikowana została jako lek z grupy 1-N, klasyfikowany jako środek odurzający. W związku z tym, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, preparaty te mogą być wydawane wyłącznie na podstawie recepty posiadającej specjalnie oznakowanie. Receptę RpW (receptę na leki narkotyczne) może przepisać każdy praktykujący lekarz.

Aktualnie dostępne są w Polsce trzy odmiany suszu medycznej marihuany. Są nimi Red nr. 2 19/1 (Spectrum Cannabis), Aurora Pedanios 22:1 (Aurora) oraz Aurora Pedanios 20/1  (Aurora). Dopuszczone są jeszcze trzy inne produkty z większą zawartością CBD, jednak w praktyce dostępne są jedynie trzy wyżej wymienione odmiany.

W Polsce, tak jak w Unii Europejskiej i na całym świecie, na przestrzeni ostatnich lat zaobserwować możemy wiele zmian zarówno w świadomości społeczeństwa jak i statusie prawnym samej marihuany. Istnieje jednak jeszcze wiele aspektów, w których polskie prawodawstwo mogłoby zmienić się (na wzór innych państw) na bardziej przyjazne i przychylne pacjentom i konsumentom suszu konopnego. Istnieje wiele organizacji i stowarzyszeń proponujących zmiany w aktualnie obowiązującym prawie. Powołany został także parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany. On również proponuje poprawki do aktualnie obowiązującej ustawy.

Odmiany suszu medycznej marihuany

Na rynku znajdują się 3 główne odmiany suszu konopnego od dwóch różnych producentów. Producentami jest kanadyjska firma Aurora oraz międzynarodowy koncern Spectrum Therapeutics. Dwie odmiany to gatunki hybrydowe z dominacją szczepu sativa. Trzecia odmiana to praktycznie czysta indica. W porównaniu do wielu krajów Unii Europejskiej, Polska posiada bardzo ubogi wachlarz dostępnego na rynku suszu. Powoduje to także częste przerwy w jego dostępności w aptekach, oraz znacząco zawyża cenę.

Red nr. 2 – Spectrum Cannabis

Odmiana Red nr. 2 znana jest o wiele bardziej pod nazwą Lemon Skunk. Osiąga ona okolice 19% THC oraz 1% stężenia CBD. Jest to znana i doceniana na całym świecie hybryda z przewagą sativy. Lemon Skunk to znana i lubiana odmiana wygrywająca w przeszłości nagrody w wielu konkursach konopnych. Warto przytoczyć tu ranking High Times, który w 2009 roku umieścił tą odmianę w kategorii „10 odmian wszechczasów”. Odmiana ta zdobyła też pierwsze miejsce w prestiżowych konkursach takich jak Spannabis w 2008 roku (hiszpański konkurs odmian indoor). Producentem jest międzynarodowy koncern Spectrum Therapeutics wypuszczający wymieniony produkt pod szyldem „Spectrum Cannabis”.

Odmiana charakteryzuje się cytrusowo-owocowym, świeżym profilem zapachowym i smakowym. Słowo Lemon oznaczające w języku angielskim cytryna, sugerować ma właśnie ten profil smakowy. Jest to hybryda z dominacją sativy. Oznacza to, że większość puli genetycznej została zdominowana przez rośliny właśnie z gatunku sativa. Odmiany marihuany z dominacją sativy znane są z euforycznego, energetycznego efektu działania. Świetnie nadają się do stosowania w trakcie dnia – nie wprowadzają zbytniego rozluźnienia oraz nie obniżają motywacji do działania. Potrafią naładować użytkownika energią oraz wpłynąć na jego kreatywność i skupienie.

Aurora Pedanios 20:1 – Aurora

Aurora Pedanios 22:1 znana jest szerszemu gronu odbiorców pod nazwą L.A Confidential. Posiada on ok. 20% THC oraz 1% CBD. Jest to szczep praktycznie czystej indici, wywodzący się amerykańskiego miasta Los Angeles. Jest to doceniany na całym świecie szczep, będący zdobywcą prestiżowej nagrody High Times Cannabis Cup oraz tytułu „najlepsza indica” w 2006 roku.

Odmiana charakteryzuje się ziemisto-roślinnym profilem zapachowym i smakowym. Zdecydowana dominacja indici w szczepie oznacza, że odmiana ta idealnie sprawdza się jako produkt stosowany na wieczór przed snem. Ma ona silne działanie rozluźniające i przeciwbólowe – dobrze sprawdzające się przy niwelowaniu przewlekłego bólu. Relaksuje ona użytkownika, rozluźnia mięsnie i uspokaja. Charakterystyczne przy konsumpcji tej odmiany jest poczucie „wtopienia” w kanapę, ogólnego rozluźnienia, uspokojenia czy nawet przysłowiowego rozleniwienia. Dzięki temu, świetne sprawdza się też w przypadku problemów ze snem.

Aurora Pedanios 22:1 – Aurora

Aurora Pedanios 22:1 to trzecia i ostatnia odmiana dostępna aktualnie w polskich aptekach na receptę. Szczep ten posiada okolice 22% THC oraz 1% CBD. Jest to odmiana hybrydowa z dominacją sativy, znana szerzej pod nazwą Ghost Train Haze. Odmiana ta szczyci się największym stężeniem procentowym THC z suszy dostępnych na polskim rynku medycznej marihuany. Zdobyła ona prestiżową nagrodę na najlepszą marihuanę medyczną organizowaną przez magazyn High Times.

Ze względu na wysokie stężenie THC, odmiana ta świetnie sprawdza się przy stosowaniu jej na wszelkiego rodzaju bóle. Charakterystyczny jest też duży wzrost apetytu oraz uczucie suchości w ustach po zażyciu. Jest to stosunkowo „mocna” odmiana – charakteryzująca się wysokim stężeniem THC. Przy większych ilościach, potrafi ona rozluźnić konsumenta, zrelaksować go, czy wręcz „wtopić” użytkownika w kanapę. Są to efekty bardziej charakterystyczne dla szczepów w których dominuje indica. Ze względu na wysokie stężenie, jest to jednak efekt który można zaobserwować także przy tej odmianie suszu.

Medyczna marihuana – dobranie odpowiedniej odmiany

Różne szczepy konopi posiadają zupełnie inne profile terpenowe, kannabinoidy czy stężenie THC. Dzięki temu, potrafią mieć inne zastosowania oraz sprawdzać się na inne dolegliwości, w innym stężeniu czy porach dnia.

Odmiany w których dominuje sativa, z reguły mają działanie pobudzające, energetyzujące i wpływające na kreatywność. Ze względu na to, stosuje się je z reguły w dzień, oraz sprzyjają one socjalnym interakcjom.

Odmiany w których dominuje indica, z reguły mają działanie uspakajające, uśmierzające ból, relaksujące czy usypiające. Częstym zjawiskiem jest także wzmożenie apetytu. Biorąc to pod uwagę, odmianę tą stosuje się głównie na noc.

Dawkowanie i dobranie odmiany powinno się zawsze ustalić z lekarzem. Należy jednak pamiętać, że działanie marihuany na człowieka jest sprawą bardzo personalną. Niezbędna jest eksperymentacja w celu odkrycia odmiany zaspokajającej konkretne wymagania i potrzeby pacjenta. Ze względu na różne odmiany i zastosowania, lekarze często przepisują więcej niż jeden rodzaj suszu konopnego. Dzięki temu, pacjent może dobrać odpowiednią odmianę do pory dnia czy oczekiwanych efektów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts