...

Prawo konopne w innych krajach Europy – Wprowadzenie

Table of Contents

Wstęp

Marihuana z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę entuzjastów i konsumentów. Co roku pojawiają się nowe badania dowodzące o niskiej szkodliwości społecznej zażywania tej substancji. Wraz z rozszerzającym się zakresem badań naukowych nad tą rośliną, okazuje się, że prócz niskiej szkodliwości społecznej, może ona być wręcz niezastąpiona przy leczeniu całego wachlarza schorzeń i dolegliwości.

Marihuana to bezkonkurencyjnie najbardziej popularna używka w Europie. Według Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA), 57% wszystkich wykroczeń narkotykowych w latach 2014-2016 dotyczyło właśnie tej substancji. Marihuana jest również niezwykle popularna wśród młodych ludzi. Według badań przeprowadzonych na ludziach w przedziale wiekowym 15-34, jedna na osiem osób miało styczność z tą substancją na przestrzeni ostatniego roku. 

Prawo konopne – Terminologia

Ze względu na coraz większą wiedzę na ten temat, percepcja marihuany wśród ludzi zmienia się diametralnie na przestrzeni ostatnich lat. Ten trend widać również wśród państw, kształtujących lub zmieniających swoje prawo narkotykowe. Wśród krajów Europejskich znaleźć możemy wiele odmiennych rozwiązań prawnych dotyczących marihuany, jej legalności czy karalności za jej posiadanie. Dzisiejszy wpis jest wstępem, mającym za zadanie zaznajomić czytelników z niezbędną terminologią. Będzie się ona przewijać w późniejszych wpisach, analizujących konkretne kraje i państwa.

Depenalizacja

Depenalizacja jest pierwszym krokiem będącym swego rodzaju “luzowaniem” przepisów narkotykowych. Oznacza to, że dana substancja dalej jest nielegalna, a jej posiadanie łamaniem prawa – lecz wobec użytkowników nie są z reguły wyciągane konsekwencje prawne w postaci np. odsiadki. Mimo wszystko, dana sprawa potrafi trafić na drogę sądową. 

Dekryminalizacja

Dekryminalizacja to kolejny etap. Klasyfikuje to posiadanie danej substancji jako wykroczenie. Dzięki temu, w przypadku kontroli, sprawa nie trafia z reguły na drogę sądową. W znacznej większości przypadków sprawa kończy się na pouczeniu lub karze finansowej od służb porządkowych takich jak policja czy straż miejska. 

Legalizacja

Legalizacja to ostatni i najważniejszy krok. Przenosi to daną substancję ze sfery substancji zakazanych do legalnych. Przepisy regulują dystrybucję, sprzedaż, opodatkowanie oraz konsumpcję. 

Prawo konopne – Rozwiązania w różnych krajach

Wiele krajów europejskich stara się wypracować swoje autorskie rozwiązania, regulujące dostępność i legalność marihuany. Znaleźć możemy wiele bardzo ciekawych i unikalnych rozwiązań.

Niektóre kraje zezwalają na istnienie tak zwanych “klubów konopnych”. Po wykupieniu członkostwa, każda osoba dorosła ma prawo do zakupu substancji na terenie konkretnego klubu konopnego. Inne kraje zezwalają na posiadanie oraz hodowlę małej ilości marihuany na własny użytek w domu. Natomiast w niektórych krajach europejskich już samo bycie pod wpływem danej substancji (podczas losowej kontroli) może wiązać się z karą finansową.

W następnych blogach przyjrzymy się poszczególnym krajom, analizując przepisy i ich funkcjonowanie. Postaramy się także wywnioskować, które kraje posiadają “najlepsze” a które “najgorsze” rozwiązania dotyczące narkopolityki. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts