...
+48 573 580 999
info@flowrolls.pl

Psylocybina i jej wpływ na zespół stresu pourazowego (PTSD)

PTSD – Wprowadzenie

Do zaburzeń lękowych zaliczamy dużo schorzeń i jednym z nich jest właśnie Zespół stresu pourazowego (PTSD). Pojawia się na skutek silnego, gwałtownego przeżycia, które połączone jest z zagrożeniem zdrowia lub życia. Leczenie PTSD opiera się na łączeniu różnych metod psychoterapii. W sytuacji, gdy objawy ulegają nasileniu i stają się wyjątkowo uciążliwe, zazwyczaj wdraża się farmakoterapię.Wciąż poszukiwany jest lek idealny, dlatego ostatnio na tapet wzięta została psylocybina jako potencjalny lek na PTSD. Czy psylocybina wpływa na zespół stresu pourazowego i pomaga w jego leczeniu?

Psylocybina – co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest psylocybina. Jest to substancja psychodysleptyczna pochodzenia naturalnego, występuje w grzybach rodzaju Psilocybe. Psychodysleptyki to środki psychoaktywne, które wykazują silny wpływ na percepcję, nastrój i procesy poznawcze człowieka.

Działanie psylocybiny na organizm objawia się zmianami w zachowaniu – po przyjęciu dawki odczuwane jest poczucie lekkości, rozweselenie czy stan euforii. W literaturze medycznej psylocybina jest zaklasyfikowana jako środek odurzający, substancja  bez zastosowania medycznego i o dużym potencjale nadużywania.

Właściwości psylocybiny pozwalają rozważać jej wykorzystanie w zakresie leczenia chorób o podłożu psychicznym. Jedną z taki chorób, w której leczeniu przyjmowanie psylocybiny przynosi wymierne efekty, jest depresja. Psylocybinę wykorzystuje się też do walki z PTSD.

Długoterminowe skutki przyjmowania psylocybiny

Badań dotyczących krótkotrwałych skutków psylocybiny jest dość sporo, mniej wiadomo jednak o efektach trwałych. W 2020 roku w Scientific Reports opublikowano wyniki badania, którego celem było przeanalizowanie wpływu pojedynczej wysokiej dawki psylocybiny na organizm do jednego miesiąca po podaniu.

Jak się okazało, psylocybina wykazała wpływ na afekt – emocje, uczucia i nastrój badanych. Zmniejszyła negatywne odczucia, zwiększając te pozytywne. U osób poddanych obserwacji tydzień po podaniu psylocybiny stres, negatywne uczucia, niepokój, napięcie czy zaburzenia nastroju nie były tak nasilone jak wcześniej. Po upływie miesiąca jednak wróciły do stanu wyjściowego.